Jak najít kapry na řece

 • Hledání kaprů může být zdlouhavé, protože je třeba pokrýt velké množství vody. Já se snažím hledat místa, kde se kapři pravděpodobně vyskytují, jako jsou jezové tůně a oblasti s krytem nebo mělké bary, a dokonce i místa, kde lidé pravidelně krmí ptáky. To jsou často místa, kde se kapři nebudou příliš vzdalovat. Horkými místy jsou také oblasti s velkým množstvím lodí, protože nabízejí kaprům něco zajímavého.

Měl bych si předem připravit návnadu?

 • Ano, předvnadění je často nezbytné. Jakmile kapry najdu, budu předvnadit alespoň třikrát týdně, protože kapři zmizí, pokud nemají potravu, která by je přiměla k návratu.

Měl bych se projít po břehu?

 • Ano, protože mnoho kaprů, které jsem na řece našel, se nachází na okrajích, takže procházkou po březích je často spatříte. Příkladem toho bylo, když jsem nedávno lovil dvě noci na řece a měl jsem prázdno. Když jsem se vracel k dodávce a procházel kolem mola, které využívá místní veslařský klub, našel jsem skupinu asi 20 kaprů. Okamžitě jsem ji vylovil a výsledkem bylo pět kaprů vysazených za méně než 24 hodin - všichni byli dvacetikiloví!!! Dnes mám dvě lodě a malé nafukovací plavidlo, které mi pomáhají při hledání kaprů. Kapři se člunů neleknou, takže jsou užitečné pro hledání kaprů, ale není to nezbytné.

lov kapra

Jsou kapři v řekách vždy vidět?

 • Rozhodně ne. Zejména v rychlejší vodě nebo v jezech, kde je hladina členitá. Často je tak těžké je spatřit, pokud není opravdu mělká voda a ryby neprolamují hladinu ploutvemi, nemusíte si jich vůbec všimnout, ale nepředpokládejte, že tam jsou jen proto, že je nevidíte.

Na jakých místech na řece nejraději lovíte?

 • V letních měsících vždy vyhledávám mělké štěrkové oblasti s hloubkou kolem 5 stop nebo méně. Důvodem je, že mohu lépe sledovat, co se děje. Když předem nastražím návnadu, vidím, jestli kapři návnadu chroupou, nebo jestli se z místa odstěhovali. V zimě se však budu snažit najít hluboké volné místo na řece, jako je široká zatáčka nebo přístaviště.

Jaké jsou nejlepší nástrahy, které se dají na řece použít?

 • Používám spíše základní nástrahy, protože kapři nejsou tak "nároční" jako jezerní kapři. Ideální je dlouhý návazec o délce 10 palců, který lovím s těžkým olovem, abych věděl, že olovo není proudem přemísťováno. Říční kapři jsou také silní, takže bych nepoužíval nic menšího než háček velikosti 4.

Jakou nástrahu je nejlepší použít jako předběžnou nástrahu?

 • Já krmím boleny a kukuřicí. Kukuřice se dává proto, aby dodala směsi objem, a je také vizuálně zajímavější než boilies, a když se smíchá dohromady, kapři je milují. Na začátku týdne, když chytám o víkendu, si připravím návnadu a všechnu ji zaliji tekutým kapřím krmením Dynamite Garlic, což je pro mě velká výhoda, protože ta věc absolutně smrdí a vytváří pěkný mrak. Při každé návštěvě nakrmím dvě až pět kilo. V den výlovu pak ještě tři až čtyři hrsti nakrmím navrch.

kapr

Měl bych použít systém vyhazování olova?

 • Ano, používám vyhazovací systém pro všechny své říční kapry. Důvodem je to, že pokud používám olovo o hmotnosti 100-150g, jaké často potřebujete v tekoucí vodě, chci ho při hře na rybu upouštět, protože takto těžké olovo by vám mohlo způsobit ztrátu kapra!

Používám PVA?

 • Při říčním rybolovu vždy používám PVA. Obvykle při nahazování přetáhnu přes návazec sáček, abych měl klid, protože v dnešní době si nemůžete být jisti, co je na dně řek, a také to pomůže zabránit otupení háčku o štěrku.

Druh vlasce používám na řece?

 • Vždy používejte co nejsilnější vlasec. Říční kapři se perou jako o život a řeka může být v některých místech choulostivá. 15lb fluorocarbon je to, co používám za normálních podmínek.

Velikost olova, jakou potřebuji?

 • Minimálně 100gramů, ale záleží na průtoku řeky. Pokud použijete příliš malé olovo, nebudete o tom vědět, protože jakmile je prut na signalizátoru, bude stále pípat a vy uvidíte, jak se vlasec pohybuje s proudem řeky. Pokud se to stane, změňte olovo za těžší.

kapr z řeky

Potřebuji těžší prut pro lov na jezeře?

 • Pro práci na řece používám dvě sady. Mám sadu 10ft 3lb test křivky pro menší užší oblasti, ale pokud mám prostor, použiji své 12ft 3,75 test pruty, které jsou o něco silnější než běžné jezerní pruty.

Jak  vybrané místo zakrmit?

 • Pokud lovíte mimo dosah ručního krmení, rád používám spod, ale ujistěte se, že víte, do jaké hloubky a proudění nahazujete, a počítejte s tím při nahazování, abyste věděli, že vaše krmení dopadá do správné oblasti. Pokud proudění směřuje zprava doleva, nahazujte spíše vpravo od místa, kam chcete nahazovat, aby nástraha přistála nad zvolenou oblastí. Pokud lovím blíže, pak se přikláním k použití katapultu, pokud nemáte loď.

kapr řeka

Ideální nástraha na říční kapry a jak je mám připravit?

 • Své nástrahy bych vysušil na vzduchu a zakápnul je rehydratační nebo koncentrovanou dipovací kapalinou, aby je raci a další obtížné druhy hůře stahovali z háčku. Tím, že nástrahy na háčky zakápnu a nechám je dlouho namočené, je kapři díky větší atraktivitě rychleji najdou. Do háčků také rád přidávám sůl, zejména po období tření.

Autor článku: Jan Baláž snímek obrazovky (143)

Na stránkách Rybařsképotřeby-pardubice najdete skvělou rybářskou výbavu pro váš úspěšný lov.✔️ Přesvědčte se sami a pořiďte si rybářské potřeby za skvělé ceny.✔️ Nakupte si z širokého množství kvalitních produktů. Nákupem online získáte spoustu výhod, od ušetřeného času po možnost vrácení zboží. Na Rybařsképotřeby-pardubice pro vás máme ty nejprodávanější rybářské potřeby.
Vybírejte z nabídky
10532
produktů
158
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Rybařsképotřeby-Pardubice